Πρόγραμμα

Παρασκευή, 14 Σεπτεμβρίου 2018
ΠΡΟΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA ΙΙΙ-IV
8.00-8.45 Εγγραφές
Πρωινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Δαμανάκης Γιώργος –Δούμα Κατερίνα
8.45-9.00 Χαιρετισμοί - Παρουσίαση ομιλητή
9.00-11.00 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
11.00-11.30 Διάλειμμα για καφέ
Μεσημβρινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Αγγελόπουλος Γεράσιμος – Στάμου Εύη
11.30-13.15 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
13.15-14.00 Γεύμα
Απογευματινή Συνεδρία Προεδρεύοντες: Θεοδωρίδη Τζίνα – Παπαγεωργίου Δημήτρης
14.00 - 15.30 Couchat David -«Αντιμετώπιση εγκλείστων κυνοδόντων & περιπεπλεγμένων περιπτώσεων εφήβων με νάρθηκες»
Σάββατο,15 Σεπτεμβρίου 2018
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA III-IV
08.30-09.00 Εγγραφές
1η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Χαλαζωνίτης Δημήτρης – Μπουλούχου Ουρανία
9.00-10.40

Vaid Nikhilesh - «Αν ο Πινόκιο ήταν πωλητής ορθοδοντικών προιόντων;»

10.40-11.00

Πανδής Νίκος - «Επιστημονικά Τεκμηριωμένη Ορθοδοντική στη καθημερινή κλινική πράξη»

11.00-11.30 Διάλλειμα

2η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Ροντογιάνη Αλίκη – Κιοκπάσογλου Μαγδαληνή

11.30-13.30

Carrière Luis - «Προτεραιότητα στη διόρθωση της πρόσθιο-οπίσθιας σχέσης: Το μυστικό της επιτυχίας»

13.30-14.30

Διάλλειμα

3η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Μάρκου Κων/νος - Καρακουσόγλου Στέφανος











14.30-17.00











Varela Huan Carlos Perez - «Πως μπορεί η ορθοδοντική να βελτιώσει την αισθητική του προσώπου του ασθενή»










17.00-17.20 Δούμα Κατερίνα - «Ο ρόλος του ορθοδοντικού στις νέες προκλήσεις: τι αποκαλούμε σήμερα υβριδική θεραπεία»
ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΒΟΗΘΩΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟΥ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II
08.45-09.20 Εγγραφές
1η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Τριχίλη Αντιγόνη – Κουτσουμπού Δέσποινα
09.20-10.00 Θεοδωρακόπουλος Γιώργος -«Νεότερα δεδομένα/ Εναρμόνιση με τα πρότυπα της αποστείρωσης χειρουργικών εργαλείων στο χώρο του οδοντιατρείου»
10.00-10.30 Νικολάου Αλέξανδρος - «Η Σύγχρονη Προσέγγιση στο Management Ιατρείου»
10.30-11.00 Σταθόπουλος Βασίλειος - «Νέος κανονισμός προστασίας προσωπικών δεδομένων»
11.00-11.30 Διάλλειμα
2η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Κουτσίκου Θεοδώρα – Εξάρχου Μαρία
11.30-12.10 Μανουσάκη Ελένη, Αγγελόπουλος Γεράσιμος & Γιώργος - «Σχεδιασμός ορθοδοντικού ιατρείου για αποτελεσματικό έλεγχο διασποράς λοιμώξεων»
12.10-13.30 Χαλαζωνίτης Δημήτρης - «Η ψηφιακή κεφαλομετρική ανάλυση στην κλινική πράξη. Ζωντανή παρουσίαση λογισμικού»
13.30-14.30 Τέλος σεμιναρίου βοηθών οδοντιατρείου
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II
4η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Μαντά Αθανασία - Μπάκος Κων/νος
14.30-14.50 Γιδαράκου Ιωάννα - «Κλινικές καινοτομίες και εφαρμογές της μεθόδου Invisalign σε παιδιά και ενήλικες ασθενείς»
14.50-15.10 Μούλας Αλέξανδρος - «Ορθοδοντική θεραπεία ατόμων με συγκλεισιακή ανωμαλία τάξης ΙΙ με διαφανείς νάρθηκες. Νέα πρότυπα θεραπείας»
15.10-15.30 Καθοπούλης Ηλίας - «Συμβολή της Ψηφιακής Τεχνολογίας στην Ορθοδοντική Προετοιμασία για Προσθετική Αποκατάσταση Ενηλίκων Ασθενών»
15.30-15.42 Βασιλείου Δημήτριος - «Μεταβολές των μαλακών μορίων ύστερα από ορθοδοντική θεραπεία με ακίνητους μηχανισμούς με ή χωρίς εξαγωγές: Συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση»
15.42-15.54 Εξάρχου Φώτης - «Γλωσσική τεχνική στην ψηφιακή εποχή: Ο Ορθοδοντικός στο τιμόνι της οδοντικής μετακίνησης»
15.54-16.06 Khalifa Susan - «Maxillary tranxverse changes following bone-borne versus alveolar decortication expansion»
16.06-16.18 Κατσίγιαλου Νίκη - «Μια νέα μορφομετρική μέθοδος για την περιγραφή του σχήματος του κονδύλου»
16.18-16.30 Κούλη Αφροδίτη - «Μορφομετρική αξιολόγηση των αλλαγών σκληρών και μαλακών ιστών του προσώπου ασθενών που θεραπευτήκαν με ή χωρίς εξαγωγές»
16.30-16.42 Μπάκος Κων/νος - «Μικροβίδες στην ορθοδοντική»
16.42-16.54 Σχισμένος Χρήστος - «Νέα τετραεδρική κεφαλομετρική ανάλυση και προώθηση της κάτω γνάθου με διάφανους νάρθηκες Invisalign:10 Κανόνες»
18.00-19.30 Τελετή Έναρξης - Δεξίωση Προέδρου
20.00 Gala dinner
Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2018
ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA III-IV
4η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Κόκκινος Πέτρος – Κολοκυθά Όλγα
9.30-10.30 Ludwig Bjorn -«Μίνι εμφυτεύματα: Από τον ενθουσιασμό στην απογοήτευση ή επιστροφή στο μέλλον!»
10.30-10.50 Μπάσδρα Έφη - «Ξετυλίγοντας τη βιολογική διαδικασία της ορθοδοντικής μετακίνησης και προβλέποντας το μελλον... »
10.50-11.10 Χατζηγιάννη Αθηνά - «Μια άλλη οπτική του κρανιοπροσωπικού συμπλέγματος»
11.10-11.30 Ζαρμπή Κατερίνα - «Φύση: Πολέμιος αλλά και συνεργός των ορθοδοντικών»
5η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Γρημάνη Μυρσίνη – Πάλλη Δήμητρα
11.30-12.30 Ki Beom Kim - «Χειρουργικές & Ορθοδοντικές απόψεις της Αποφρακτικής Άπνοιας Ύπνου »
12.30-13.30 Διάλλειμα
6η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Τσολάκης Απόστολος – Κούπης Νίκος
13.30-15.15 Csillag Maria -«Η μέθοδος Smylist. Διαβάστε το πρόσωπο και σχεδιάστε ψηφιακά»
15.15-15.45 Διάλλειμα
7η Συνεδρία Προεδρεύοντες: Καλλίρη Μπεττίνα – Ραϊσάκης Θεόδωρος
15.45-16.30 Ki Beom Kim -«Υπάρχει γρήγορος δρόμος στην Ορθοδοντική;
ΜΕΤΑΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ OLYMPIA II


Προεδρεύοντες: Θεοδωρακοπούλου Λίνα – Νάκου Ντορίτα


10.30-12.30



Ludwig Bjorn - ORTHOeasy system hands on


12.30-13.30 Διάλλειμα
Copyright 2018 15ο Πανελλήνιο Ορθοδοντικό Συνέδριο.
Designed by PlanTech